Den Bosch versoepelt regels i-criterium voor coffeeshops

Rob Tuinstra
02 Jun 2024

De gemeente Den Bosch versoepelt de regels rond het i-criterium. Coffeeshops in de Brabantse stad mochten buitenlanders toelaten op voorwaarde dat zij konden bewijzen dat ze in Nederland woonden en werkten. Maar die eis leverde volgens de gemeente vooral veel gedoe op, dus is het beter om daarmee te stoppen.


In een brief aan de gemeenteraad schrijft het bestuur dat het besluit in samenspraak met de lokale politie en het Openbaar Ministerie is gemaakt. De gemeente: ‘Het zorgt op dagelijkse basis voor conflicten en onrust aan de deur. Ook blijven geweigerde personen hangen in de omgeving, in de hoop om via andere klanten tóch aan softdrugs te komen. De impact voor de omgeving en de bedrijfsvoering van de coffeeshop is daarmee groot.’

‘Van drugstoerisme is in onze gemeente géén sprake’

Volgens Den Bosch is het daarom beter om er mee te stoppen. Bovendien stelt men dat ‘van drugstoerisme in onze gemeente géén sprake is.’ Andere grote Brabantse gemeenten als Eindhoven en Tilburg stopten al eerder met het i-criterium. Alleen Breda handhaaft het nog. Het i-criterium, een van de rampzalige erfenissen van VVD-minister Ivo Opstelten, geldt nu nog in slechts zes gemeenten, nadat de afgelopen jaren de Zeeuwse steden Goes en Vlissingen er ook al mee stopten. De zes steden zijn Breda, Maastricht, Dordrecht, Lelystad, Sittard-Geleen en Terneuzen. Daar mogen alleen mensen die staan ingeschreven bij een Nederlandse gemeente een coffeeshop bezoeken. Burgemeester Femke Halsema probeerde het buitenlanderverbod in de hoofdstad in 2023 in te voeren, maar de gemeenteraad stak daar een stokje voor. Gemeenten die deelnemen aan het wietexperiment en in een grensregio liggen, zijn overigens verplicht om het i-criterium te handhaven. In de regels rond het experiment gesloten coffeeshopketen staat het als volgt: ‘In de deelnemende gemeenten aan de grens met Duitsland of België (Breda, Heerlen en Maastricht) mogen coffeeshophouders alleen personen toelaten die in Nederland wonen. De coffeeshophouder mag alleen aan deze personen cannabis verkopen. Dit is het ingezetenencriterium. Burgemeesters van andere deelnemende gemeenten kunnen deze verplichting ook laten gelden voor de coffeeshops in hun gemeente.’


 

 

R
Rob Tuinstra