Meedenken over de bijsluiter voor de wietproef en open brief aan Grapperhaus

Meedenken over de bijsluiter voor de wietproef en open brief aan Grapperhaus

Logboek VOC

Het Trimbos instituut heeft het VOC gevraagd de concept tekst van de bijsluiter voor de wietproef ‘tegen te lezen’, oftewel mee te denken en suggesties te geven. We stuurden een open brief aan minister Grapperhaus over thuisteelt en we haalden de BBC.

Volgens de zogenaamde Algemene Maatregel van Bestuur, waarin de regels voor de wietproef staan, moet elke verpakking cannabis worden voorzien van een bijsluiter met uitgebreide informatie. Het Trimbos instituut is door het ministerie van VWS gevraagd om advies te geven over de inhoud van de tekst van de bijsluiter. De concept tekst van vijf pagina’s is nog niet openbaar en het Trimbos heeft ons uitdrukkelijk gevraagd er vertrouwelijk mee om te gaan. In dit Logboek beperken we ons dus tot de constatering dat het goed is dat het Trimbos het VOC heeft ingeschakeld en de hoop dat onze suggesties en verbeteringen worden overgenomen.

Wietproef

De bekendmaking van de tien gemeenten die de commissie Knottnerus heeft gekozen voor de wietproef leidde tot veel publiciteit, ook buiten Nederland. VOC-voorzitter Derrick Bergman werd geïnterviewd door Anna Holligan, BBC-correspondent in Nederland. Hij noemde de wietproef “way too little, way too late”. Twee andere citaten uit het artikel: “Cannabis coffee shops have been around since 1976, the government should have acted before to stop the problems we see today – the criminality, lack of quality control.” En: “The four coalition parties are at odds, Christian parties want a total ban, liberals want total legalisation. In the long run it will hopefully lead to a more sensible, pragmatic approach across the country.”

BBC-effect

In de dagen na de publicatie van het stuk trad wat je het BBC-effect zou kunnen noemen op: de citaten van Derrick popten op in artikelen in o.a. het Spaans, Noors en Vietnamees en op tientallen Engelstalige websites. Andere mijlpalen: het VOC Twitter account passeerde de 7.000 volgers en is daarmee het grootste Nederlandse Twitter account over cannabis. En in de vergadering van augustus werd Doede de Jong in het zonnetje gezet, die nu al ruim drie jaar de maandelijkse VOC vergadering leidt, als opvolger van Joep Oomen. Hulde!

Meedenken over de bijsluiter voor de wietproef en open brief aan Grapperhaus
Vergaderen in Appelscha

Thuisteelt

Thuisteelt blijft een speerpunt van het VOC; voorzitter Derrick Bergman schreef er een open brief over aan minister Grapperhaus van justitie en veiligheid. De volledige tekst:

Geachte heer Grapperhaus,

U bent nu bijna 22 maanden minister van justitie en veiligheid. Uw ministerie is niet alleen het grootste van alle Haagse departementen, het is ook al jaren een politiek zorgenkind. De affaires en schandalen blijven zich opstapelen en hebben veel van uw voorgangers de kop gekost. U heeft veel zaken op uw bord en u kunt veel fout doen. Deze brief gaat over hoe u – relatief eenvoudig – iets goeds kunt doen.

Regelmatig krijgen we bij onze stichting VOC (Verbond voor Opheffing van het Cannabisverbod) mails en telefoontjes van mensen die in de problemen zijn gekomen omdat zij thuis een klein aantal cannabisplanten kweekten voor eigen gebruik.

Op 3 augustus kregen we een mail van de 73-jarige Jan van Raalte uit Hasselt in Overijssel, die twee cannabisplanten in zijn tuin had staan. Van de opbrengst maakt hij olie voor zijn vrouw Jannie (68), die deze gebruikt tegen chronische psoriasis. Hij doet dit al jaren.

Jan zat in nood. Na een melding via Meld Misdaad Anoniem was de plaatselijke politie langs geweest, met een onverbiddelijke boodschap: ook al zijn de planten voor medicinaal gebruik en heeft niemand in de buurt er last van, ze moesten weg. Deed het bejaarde echtpaar dit niet binnen twee weken zelf, dan kwam de politie het doen.

Op maandag 19 augustus, toen Jan en Jannie een boodschap aan het doen waren, heeft de politie de twee planten schielijk uit hun tuin verwijderd. De agenten namen niet eens de moeite een briefje achter te laten; pas toen Jan de politie belde om aangifte te doen van diefstal, kreeg hij te horen dat de politie de planten zelf had weggehaald.

Mede door de inzet van VOC’er Bart Hissink pikten verschillende media het verhaal van Jan en Jannie op. De reacties zijn vrijwel eensluidend: verbijstering, ongeloof en afkeuring. Geachte minister, dit is waar uw beleid in de praktijk toe leidt.

De aanpak van de kleine thuiskweker is al jaren volstrekt disproportioneel. Duizenden mensen zijn uit hun huis gezet, ook als zij slechts een gering aantal planten kweekten voor persoonlijk gebruik.

Vrijwel elke woningbouwvereniging heeft als standaard clausule in huurovereenkomsten een totaalverbod op thuisteelt van cannabis. Ook één plant op het balkon kan zo leiden tot beëindiging van de huurovereenkomst, huisuitzetting en plaatsing op een zwarte lijst, met alle ellende die daar het gevolg van is.

De wet Damocles, bedoeld om illegale verkooppunten van drugs te kunnen sluiten, wordt op grote schaal misbruikt om kleine thuistelers dakloos te maken. De huidige aanpak schendt basale mensenrechten als het recht op gezondheid, persoonlijke vrijheid en zelfbeschikking. Het roer moet echt om.

Strafrechtadvocaat André Beckers vraagt zich in een recente column retorisch af wie zijn nek uitsteekt voor de medicinale thuisteler. Beckers: “Waarom vergeten de meeste politici, ondernemers en verhuurders toch steeds die kleine medicinale thuiskweker? Misschien wil de Tilburgse burgemeester Theo Weterings eens proberen huisartsen, politiemensen, officieren van justitie, verzekeraars, banken en woningcorporaties bij elkaar te brengen om op basis van echte feiten en geen spookverhalen over deze problematiek te discussiëren. Hij weet waarover hij praat en beschikt over de nodige praktijkervaring.”

In Tilburg kunnen medicinale thuiskwekers die beschikken over een verklaring van hun arts, zonder angst maximaal vijf planten kweken voor eigen gebruik. Diverse gemeenten willen dit ‘Tilburgs model’ overnemen, waaronder Schagen en Terneuzen.

Wat ons betreft zou niemand uit huis gezet moeten worden wegens het kweken van een heilzame plant voor eigen gebruik. Het onderscheid tussen medicinaal en zogenaamd recreatief gebruik is per definitie willekeurig. Wie cannabis consumeert, doet dat voor zijn of haar welzijn.

Kleinschalige thuisteelt van cannabis is perfect mogelijk op een veilige en verantwoorde manier, die voor niemand overlast oplevert. Voor meer informatie verwijs ik u naar de website www.veiligthuiskweken.nl  die onze stichting eerder dit jaar heeft gelanceerd.

Anno 2019 is thuisteelt van cannabis voor persoonlijk gebruik door volwassenen legaal in Canada, zeven staten in de VS, inclusief Californië, met 39 miljoen inwoners de grootste Amerikaanse staat en de vijfde economie ter wereld, een aantal Zuid-Amerikaanse landen en Zuid-Afrika.

Het kabinet Rutte III heeft – nadat eerder een wet ter regulering van cannabis door een Tweede Kamermeerderheid was aanvaard – als gevolg van de formatie de weg naar regulering ingeslagen met de zogeheten wietproef. Deze proef gaat echter alleen over de coffeeshops, niet over thuisteelt. Het VOC ijvert voor een heldere wettelijke regeling: elke volwassen Nederlander zou het recht moeten hebben om zelf een aantal cannabisplanten te kweken voor persoonlijke consumptie.

Van oudsher hecht uw partij, het CDA, veel belang aan compassie, empathie en mededogen. U kunt deze waarden in praktijk brengen door de kleinschalige thuisteelt van cannabis door volwassenen te legaliseren. Want er zijn tienduizenden Jannen en Jannies in Nederland.

Met hoogachting,

Derrick Bergman

Voorzitter stichting Verbond voor Opheffing van het Cannabisverbod

Recente berichten

Over Soft Secrets

Soft Secrets is internationaal de toonaangevende bron voor cannabisteelt, legalisatie, cultuur en entertainment. Ons doel is om mensen met dezelfde interesses te verbinden via relevante en actuele informatie zoals gezondheid, levensstijl en zakelijke kansen rondom de cannabiscultuur.

HEB JE HULP NODIG BIJ EEN DRUGSGERELATEERD PROBLEEM? NEEM ZO SNEL MOGELIJK CONTACT OP MET JE LOKALE HULPLIJN. IN GEVAL VAN ONMIDDELLIJKE LEVENSBEDREIGENDE OMSTANDIGHEDEN, BEL NU 112!

Reageer op dit bericht